Pohonné zdroje

 

Baterie-akumulátory.

V dnešní době nastal obrovský rozmach napájecích zdrojů pro pohon modelů.Tento pohon se dnes rozmáhá i v pohonu modelů z motorem o výkonu v řádu KW.Tímto směrem se ubírá vývoj nabíjecích stanic které dokáží dodávat i 10A pro dobíjení.Otázka zní jak budem v dohledné době nabíjet u vody nebo na letišti.Bude potřeba použití elektrocentrály.

 

NiCd (nikl-kadmium)

Klasika. Levné, s velmi dlouhou životností, spolehlivé, robustní, odolné proti špatnému zacházení, rychlé nabíjení, vysoké vybíjecí proudy. Relativně těžší (nižší kapacita na jednotku hmotnosti).
Vhodné použití i pro pohonné baterie.
Velmi bezpečné při provozu.
Jmenovité napětí 1,2 V.

NiMH (nikl-metalhydrid)

Podobné jako NiCd ale vyšší kapacita na jednotku hmotnosti. Citlivější na správné nabíjení, obecně poněkud nižší životnost než NiCd. Velmi bezpečné při provozu.
Jmenovité napětí 1,2 V.
Upozorním na baterie NiMH AA Enelop mají velmi nízké samovybíjení velmi vhodné pro napájení digitálních fotoaparátů atd.


Lithium polymerové (Li-poly)

Lithium polymerové (Li-poly) akumulátory představují nejmodernější zdroj energie pro pohon modelů. Vynikají především nízkou hmotností a vysokou energetickou hustotou – tj. velikostí uloženého elektrického náboje vztaženého na jednotku hmotnosti.Li-poly články mají zpravidla tvar plochého hranolu s dvojicí tenkých páskových elektrod vyčnívajících na kratší straně. Celek je zavařen v tuhé plastové fólii. Vzhledem k tomu, že vlastní elektrody jsou z materiálů obtížně pájitelných, jsou k nim naplocho bodově přivařeny pásky z materiálu, který lze pájet běžnou páječkou a cínovou pájkou. Pozor: pájitelný povrch elektrod je z té strany článku, kde je natištěno označení polarity a číselný kód. Elektrody nesmějí být opakovaně mechanicky namáhány (ohýbány atd.).
Jmenovité napětí Li-poly článku je 3,6 V (na rozdíl od 1,2 V u NiCd a NiMH akumulátorů). V provozu nesmí v žádném případě napětí článku překročit 4,2 V při nabíjení a poklesnout pod 3 V při vybíjení. Překročení těchto hodnot znamená s vysokou pravděpodobností nevratné poškození akumulátoru.
Pozor v extrémním případě mohou články vzplanout (nabíjení,vybíjení,mechanické poškození)

LiFePO4 A123

Novou generací lithium iontových nabíjecích baterií jsou akumulátory postavené na lithium železo fosfátu (LiFePO4). Toto označení získaly díky katodě vyrobené z tohoto materiálu. Anoda je jako u ostatních li-ion baterií vyrobena z uhlíku. Mezi jejich hlavní přednosti oproti klasickým lithium iontovým akumulátorům patří především schopnost dodat vyšší proud a to, že při extrémních podmínkách nevybuchují.Nominální napětí LiFePO4 článků je zhruba 3,2 V (mezi 3,0 až 3,3 V), maximální nabíjecí napětí je 4,25V. Minimální napětí na které je možné článek vybít je obvykle 2,8V. Některé akumulátory jsou schopny dodat pracovní proud impulsně až 10C (tj 10x kapacita) a životnost je udávána více jak 2000 cyklů. Lze je použít v rozmezí teplot -20°C až 70°C. Samovybíjecí efekt u těchto akumulátorů prakticky neexistuje a je možné je nabíjet v jakémkoliv stavu vybití (nemají paměťový efekt).


 

Mady © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode